Aylık arşiv Temmuz 2016

ileadmin

Satılık İskele Fiyatları Yükseliyor..

iskele-fiyatlariİster Kamalı Flanşlı İskele Fiyatları olsun, ister H Tipi İskele fiyatları olsun, güvenlikli İskele sistemlerine geçilmesi ile birlikte tüm ürünlerin fiyatı artmaktadır. #iskelefiyatları

Her geçen gün artan inşaat denetimleri artık eksik iskele kullanma ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Bunun neticesinde eskiden daha az, yani eksik iskele malzemesi ile kurulan bir cephe, şimdi daha fazla malzeme kullanılarak tamamlanmaktadır. Bunun neticesinde İSKELE FİYATLARI zaten doğal olarak artmış olmaktadır.

Bunun haricinde iskele fiyatlarının artmasında TS EN 12810 -12811 ile birlikte yükselen kalite standartları rol almaktadır. Bu iskele fiyat artışına sebep olan nedenleri maddeler halinde sıralarsak ;

İskele Fiyatlarını Arttıran Sebepler

Boya yerine galvaniz kaplama olması
Tüm çalışma sıralarında komple metal kalas zorunluluğu
Kalas dış cephelerinde topukluk / tekmelik kullanılması
İskelede Merdiven kullanma şartı
Çapraz eleman kullanma zorunluluğu
Korkulukların eksiksiz kullanılması
Kurt ağızlarının döküm olma şartı
Ürün etiketleme
İlave statik hesaplama fiyatları
Üretimde Kalifiye eleman artışı
ISO 9001 kalite yönetim sistemi gereksinimleri
Yapılan testler, laboratuvar ve ölçüm cihazları
İskele Fiyatlarının eskiye göre çok yükselmesinin ana sebepleri bu bahsedilen maddelerdir. Yani iskele üretim ve yönetim sistemlerindeki kalite artışı iskele fiyatlarını yükseltmektedir.

Her ne kadar iskele fiyatları yükseliyor olsa da alım yaparken satıcınızdan sadece birim m² fiyatı sormak ta sizi yanıltır; Örneğin;
Sizin iskelenin 1.000m2 si kaç TL ( Kdv Dahil) ?
500m iskele kaç para ?
Satılık İskenin m² fiyatı nedir?
Bu şekilde sadece m² sormakla doğruyu bulmak zordur. Çünkü her firmanın hesaplaması farklıdır. Sizin için önemli olan aynı özelliklerde her bir parçanın adetini ve adet fiyatını kontrol etmektir (m² fiyatını değil ). #satılıkiskelefiyatları

Firmalar İskele birim fiyatlarını internet üzerinde neden detay bazında …..,00 TL şeklinde yayınlamıyor derseniz, fiyatın güncel kalamayacak olması endişesidir.
Ülkemizde döviz kurlarının çok hareketli olmasının ham madde fiyatlarına olan anlık etkileri dolayısıyla fiyatların uzun süre sabit kalamayacak olması nedeniyle, doğrudan telefon veya mail olarak fiyat almak en sağlıklı sonucu verecektir.

İkinci El İskele Fiyatları

Bu yükseliş tabii ki sadece yeni sıfır ürünleri etkilemeyecek. Bu işin aynı zamanda bir de satılık 2.el iskele piyasası var. Durum burada da farklı olmayacak ve ikinci el iskele fiyatları da aynı oranlarda artış gösterecektir. #ikincieliskelefiyatları

Paylaşmak güzeldir. Sosyal ağlarda beğeni ve paylaşımlarınızı bekleriz…

İskele üretimin standartlarının yükselmesi ile artan fiyatlar neticesinde artık iskele sahibi olmak için daha fazla bütçe ayırmanız gerekmektedir. Ancak firmamız sağladığı ödeme ayrıcalıkları ile bu geçiş döneminde müşterilerine olabildiğince yardımcı olmaktadır.

****

Demir Cevherinin Aşırı yükselişi İskele Fiyatlarına Yansıdı

2016 yılı ile birlikte Çin kaynaklı ani demir cevheri artışı zaten yüksek olan iskele fiyatlarında da sert yükselişe neden oldu. Güvenlikli galvanizli iskele fiyatlarının dahada yükseleceği ve belki 2016 yılının son çeyreğine kadar yükselerek devam edeceği öngörülüyor.

Bir önceki yazımız olan İskelesiz Tehlikeler başlıklı makalemizde iskele kullanılmadan yapılan tamirat işleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ileadmin

İskele Projesi Belediye Uygulamaları

iskele-projesi1İnşaat Mühendislerinin güvenlikli sistemler için iskele projesi hazırlamaya başlaması ile birlikte uygulamada Belediyelerin farklı görüşleri, farklı içtihatları olabiliyor.

İnşaat mühendisleri iskele projesini hazırlarken baz aldıkları üretici firmanın örneğin Oğuzhan İskele mamul ve konfigürasyon el kitabı ile 24,5m yükseklik için hazırlanmış olan statik hesaplamalarına ulaşmak ve iskele projesi ekinde bu belgeleri de Belediyelere sunmak durumundalar.

İSKELE PROJESİ HAZIRLARKEN OLMASI GEREKEN; 

İskele projesi hazırlanmadan evvel öncelikle hangi tip iskele sisteminin seçileceği kararlaştırılmalı, (Kamalı Flanşlı Tip veya H Tipi İskele Sistemi gibi) daha sonra iskele kurulacak cephede iskelenin yüzeyine file veya branda kaplanıp kaplanmayacağı kararlaştırılmalı ve yüzey kaplama durumuna uygun olan statik hesaplama değerleri kullanılmalıdır.
Ve iskele projesi bu verilere göre hazırlanmalıdır.

İSKELE PROJESİ HAZIRLARKEN OLMA-MASI GEREKEN; 

İSKELE PROJESİNİ hazırlamaya başlamadan önce tüm mühendisler internet ortamında örnek hazır dwg formatlı proje arıyor. Bulduğu bu projede kullanılan iskele sisteminin hangi firmaya ait olduğunu bilmiyor.

Akabinde bir arkadaşının başka bir üretici firmadan tedarik ettiği el kitapları ve statik hesaplamaların fotokopisini çektiriyor. Ve daha içinde ne yazdığını bilmediği bu evrakları matbu form gibi her projenin içine dâhil edip belediyeye onaya gönderiyor.

ileadmin

Cephe İskelelerinde Güvenli Çalışma Rehberi

cephe-iskele-calismasiT.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Güvenli İskele Projesi ( GİP ) kapsamında hazırlanmış olan Cephe İskelelerinde Güvenli Çalışma Rehberi aşağıdaki görsellerde sunulmaktadır.

Bu Rehber; cephe iskelelerinin kurulumunda, sökümünde ve kurulum tamamlandıktan sonra iskeleyi kullanacak bütün çalışanlar ile şantiye şefleri, saha mühendisleri, iş güvenliği uzmanları ve tüm yapı müteahhitlerinin yararlanması amacıyla ÇSGB tarafından hazırlanmıştır.

ileadmin

Güvenli İskele Sistemlerinde İş Güvenliği Sıkı Tutuluyor

Sertifikalı Güvenli İskele üreticisi firmalarla Ankara’da bir toplantı yapan ve düşüncelerini paylaşan İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Sn. Kasım Özer, daha sonraki günlerde yapmış olduğu basın açıklamalarında da iş güvenliği hususunun sıkı şekilde devam edeceği konusunda açıklamalarda bulundu. İlgili Açıklamalar;

kasim-ozer-is-sagligi-guvenligi-muduruTürkiye 2013 yılında 302 kişinin hayatını kaybettiği Soma Maden Kazasının ardından iş sağlığı ve güvenliği konusunda adımlarını artık sıkı atıyor. Bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı madenler, inşaat gibi tehlikenin yoğun olduğu sektörlerde yeni mevzuatlar ve tebliğler hazırlamaya başladı. İnşaatlarda güvenli iskele yerine eski usul iskele kuran müteahhitlerin 2 bin 500 lira için riske girdikleri görülünce, bütün inşaatlarda ‘güvenli iskele’ şartı getirildi. Madenlerin güvenliği konusunda ise katı tedbirler alınıyor. Bunlardan biri de madenlere sığınma odası şartını düzenleyen bir tebliğ hazırlıkları olduğu öğrenildi.
İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Kasım Özer, 8-11 Mayıs tarihinde İstanbul’da 8’incisini düzenleyecekleri “Sürdürülebilir İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı” öncesinde gazetecilerle bir araya geldi. Bu yıl zirveye 4 bin kişinin katılmasını beklediklerini anlatan Özer, İş Sağlığı Güvenliği fuarının da olacağını kaydetti.

İNŞAATLARDA SERTİFİKASIZ İŞÇİ ÇALIŞAMAYACAK
İnşaat sektörünü değerlendiren Özer, Mayıs’ın 25’inden sonra yeterlik sertifikası olmayan işçi çalıştırılmayacağını hatırlattı. Özer, bugüne kadar 13 bin kadar işçinin sertifika sahibi olduğu tahmininde bulunurken, “günlerde 300 bin kişiyi hedefleyen bir eğitim programı başlatacak. Ayrıca Bakanlık da ne kadar hangi işi yapacak işçiye ihtiyaç olduğu yönünde talep toplayacak” dedi.

2 BİN 500 TL İÇİN İNSANLAR ÖLMESİN
Türkiye’de yüksekten düşme nedeniyle ölümlerle ilgili ‘iskeleden düşme’nin önüne güvenilir iskele şartı ile geçtiklerini kaydedetti. Güvenli iskele ile normal iskele arasında 2 bin 500 lira fark olduğunu vurgulayan Özer, “Müteahhitlerimiz buna tenezzül ediyorlardı” diyerek; 50 kişiden az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde iş güvenliği ve sağlığı konusunda uzman ve hekim bulundurulması konusunda ise 2 yıl geçiş süresi verdiklerini hatırlattı.

ileadmin

Rema İskele

Rema İskele, Güvenlikli, Tse Belgeli İskele Sistemleri